Manual Gas Tight Syringes
Gas tight syringes for manual injections on GC instruments; includes fixed-needle, removable-needle formats in various sizes, needle gauges, needle point styles, and terminations; includes zero dead-volume and headspace syringes.
- (16)
- (10)
- (30)
- (7)
- (88)
- (21)
- (25)
- (1)
- (60)
- (6)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (1)
- (2)
- (43)
- (1)
- (8)
- (58)
- (42)
- (23)
- (5)
- (58)
- (7)
- (45)
- (3)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (102)
- (16)
- (110)
- (1)
- (44)
- (12)
- (2)
- (2)
- (16)
- (7)
- (7)
- (39)
- (15)
- (39)
- (59)
- (1)
- (2)
- (13)
- (11)
- (1)
- (91)
- (10)
- (59)
- (23)
- (12)
- (14)
- (48)
- (10)
- (1)
- (3)
- (10)
- (23)
- (1)
- (1)
- (134)
- (11)
- (1)
- (4)
- (4)
- (214)
- (1)
- (8)
- (1)
- (8)
- (7)
- (301)
- (13)
- (10)
- (15)
- (6)
- (185)
- (1)
- (2)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (24)
- (4)
- (12)
- (9)
- (2)
- (12)
- (11)
- (3)
- (9)
- (5)
- (2)
- (6)
- (2)
- (25)
- (1)
- (3)
- (17)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (7)
- (5)
Filtered Search Results
Restek™ Presents Hamilton Standard Microliter Syringes for Agilent 7673/7683/6850 GCs, 10 μL
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Agilent 7673, 7683, 7693A, and 6850 Autosamplers.
| For Use With (Equipment) | Agilent 7673, 7683, 7693A and 6850 Autosamplers |
|---|---|
| Product Type | Hamilton Standard Microliter Syringes for Agilent Autosamplers |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Model | 701 |
| Length (English) Needle | 1.71 in. |
| Length (Metric) Needle | 43.4 mm |
Restek™ Presents Hamilton PTFE Fluorocarbon Resin-Tip, Gas-Tight Syringes: Needle: RN
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Suitable for gases or liquids, for maximum inertness.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Product Type | Hamilton PTFE Tip, Gas-Tight Syringes |
| Connection Type | Removable |
| Needle Point Style | 2 |
| Quantity | Ea. |
| Material | PTFE (Tip) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| For Use With (Application) | Suitable for gases or liquids for maximum inertness |
Hamilton™ 700 7000/1700 1000 Series Microliter™/Gastight™: KH Termination
Syringes have built-in Chaney Adapters
| Needle Point Number | 3 |
|---|---|
| Length (Metric) | 70 mm |
| Length (English) | 2.75 in. |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Plunger) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | Designed for liquid sampling to achieve the highest level of accuracy and precision possible, for use with HPLC injection valves and for sample pipetting |
| Max. Pressure | 6000 psi |
| Product Type | Microliter Syringe |
| Connection Type | Knurled Hub |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Needle Point Style | Blunt |
| Length (English) Needle | 2.75 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
Hamilton™ 800 Microliter™ Syringes, N Termination
Attached to the flange of the 700 series syringe is a blue Syringe Holder that provides a spot to hold the syringe that will not heat up the barrel causing dispense inaccuracies. Additionally it provides support to small volume plungers that are prone to bending during injection. This series of syringes is ideal for dispensing volumes from 0.5 μL up to 250 μL.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Length (Metric) | 51 mm |
| Length (English) | 2 in. |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Plunger) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| For Use With (Application) | Ideal for dispensing liquid to achieve the highest level of accuracy and precision possible, recommended for septum penetration |
| Max. Pressure | 2000 psi |
| Includes | Removable blue syringe holder |
| Product Type | Microliter Syringe |
| Connection Type | Cemented |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Needle Point Style | Sharp, Bevel, Curved, Non-coring |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
Restek™ 1700 Series Manual Gas Tight Syringes (Hamilton)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Restek™ Presents Hamilton Standard Microliter Syringes for Agilent 7673/7683/6850 GCs, 0.5 μL
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Agilent 7673, 7683, 7693A, and 6850 Autosamplers.
| For Use With (Equipment) | Agilent 7673, 7683, 7693A and 6850 Autosamplers |
|---|---|
| Product Type | Hamilton Standard Microliter Syringes for Agilent Autosamplers |
| Connection Type | Autosampler Removable |
| Volume (Metric) | 0.5 μL |
| Model | 7000.5 |
| Quantity | Ea. |
| Length (English) Needle | 1.71 in. |
| Length (Metric) Needle | 43.4 mm |
Restek™ Presents Hamilton Standard Microliter Syringes for Agilent 7673/7683/6850 GCs, 5 μl
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Agilent 7673, 7683, 7693A, and 6850 Autosamplers.
| For Use With (Equipment) | Agilent 7673, 7683, 7693A and 6850 Autosamplers |
|---|---|
| Product Type | Hamilton Standard Microliter Syringes for Agilent Autosamplers |
| Volume (Metric) | 5 μL |
| Model | 75 |
| Length (English) Needle | 1.71 in. |
| Length (Metric) Needle | 43.4 mm |
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed GT Needle Syringe
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed GT Needle Syringes are accurate and reproducible over a range of volumes.
| Connection Type | Fixed |
|---|---|
| Material | Stainless Steel (Needle),Stainless Steel (Plunger) |
| Length (Metric) Needle | 57 mm |
Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for GC Instruments
Choose Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for accurate, reproducible GC sample introduction using an affixed needle and a plunger that creates a tight seal.
| Connection Type | Fixed |
|---|
Thermo Scientific™ GC Syringe for CTC
Thermo Scientific™ Gastight GC Syringes are accurate and reproducible over a range of volumes.
Synthware™ Cannula
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Cannula for the transfer and handling of air sensitive materials.
| Color | Silver |
|---|---|
| Graduated | No |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Organic Synthesis |
| Sterility | Non-sterile |
Restek™ Gas-Tight SGE Syringes with PTFE Tip
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Suitable for gases or liquids, for maximum inertness.
| Product Type | SGE PTFE Tip, Gas-Tight Syringes |
|---|---|
| Connection Type | Luer Lock |
| For Use With (Application) | For gases or liquids, for maximum inertness |
Restek™ Presents Hamilton PTFE Fluorocarbon Resin-Tip, Gas-Tight Syringes: Needle: LTN
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Suitable for gases or liquids.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.41 mm |
| Product Type | Hamilton PTFE Tip, Gas-Tight Syringes |
| Needle Point Style | 2 |
| Quantity | Ea. |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Material | PTFE (Tip) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| For Use With (Application) | Suitable for gases or liquids for maximum inertness |
| Needle Gauge | 22 G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.028 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.0162 in. |
Restek™ Presents SGE Gas-Tight Syringes Fitted with Removable Needle Valve
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for sample storage and transportation.
| Includes | Shut-off valves |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.34 mm |
| Product Type | SGE Gas-Tight Syringe Fitted with Removable Needle Valve |
| Connection Type | Removable |
| Quantity | Ea. |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.64 mm |
| For Use With (Application) | For sample storage and transportation. |
| Needle Gauge | 23 G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.025 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.0132 in. |
Restek™ Presents Hamilton Gas-Tight Syringes for Agilent 7673/7683/6850 GCs
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Agilent 7673, 7683, 7693A, and 6850 Autosamplers.
| For Use With (Equipment) | Agilent 7673, 7683, 7693A and 6850 Autosamplers |
|---|---|
| Product Type | Hamilton Gas-Tight PTFE-Tipped Syringe |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Model | 1701 |
| Quantity | Ea. |
| Material | PTFE (Tip) |
| Length (English) Needle | 1.71 in. |